2016 Şeb-i Arus Turu
799.00 TL
2016 Şeb-i Arus Turu

Kısa Açıklama : Mevlananın 743. Vuslat Yılı

Gezilecek Yer : Konya – Ürgüp – Göreme – Avanos

Kalkış Noktaları : Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü, Beşiktaş Yildiz Cami Önü ,Bakirköy Ömür Plaza Önü

Geceleme / Konaklama : 1 Gece - 2 Gün / 5* Tourist Hotel'de Yarım Pansiyon Konaklama

Tarihler : 09 Aralık

Tur Programını İndir (PDF)

Tatiliniz İçin En İyi Fiyatı Alın
Kişi Sayısı
1. Çocuk Yaşı
2. Çocuk Yaşı
 

1. Gün: Cuma Akşamı: İstanbul – İzmit – Düzce – Bolu – Ankara – Aksaray - Nevşehir

Siz konuklarımızı belirtilen kalkış noktalarından alarak zengin Tatil Bahçesi araç içi ikramları eşliğinde alarak Kapadokya’ya olan yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 8 saat süren yolculuk sonrasında sabah saatlerinde Aksaray Orhan Ağaçlı Dinlenme Tesislerinde Mola Sonrası Kapadokya’ya Varış.


2. Gün: Cumartesi: Avanos – Paşabağ - Uçhisar Kalesi – Ürgüp - Göreme

Verilen mola sonrasında tesislerden ayrılarak  Kapadokya Bölgesine Olan Yolculuğumuza devam ediyoruz. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğumuzun ardından Kapadokya Bölgesine ulaşarak gezimize Avanos ile başlıyoruz. Avanos gezimizde Kızılırmak, Aşıklar Köprüsü, Onyx Atölyeleri, Çömlek Atölyelerini gezip görebilme şansına sahip oluyoruz. Bu gezilerimizin ardından Paşabağ bölgesine hareket ederek peri bacalarını daha yakından görebilme ve aralarında gezebilme imkanı. Verilen serbest zaman sonrasında peri bacalarına ismini veren güvercinlik vadisine ulaşıyoruz. Güvercinlik vadisinde yer alan bindallı restaurant da açık büfe öğle yemeği molası.(ekstra 17 TL) öğle Yemeği sonrasında Uçhisar kalesine çıkarak bölgeyi panoramik olarak ayaklarımızın altında görebilme imkanı. Uçhisar kalesinden ayrılarak gezimize üç güzel peri bacaları ile devam ediyoruz. Üç güzel peri bacaları, ürgüp şehir merkezi, sinassos kasabası ve develi vadi gezilerimizin ardından otelimize hareket ediyor ve serbest zamanımıza başlıyoruz. Akşam Yemeği ve konaklama otelimizde... ( Dileyen misafirlerimiz Ekstra Türk Gecesine katılabilirler 50 TL)


3. Gün: Pazar: Avanos – Aksaray - Konya – Mevlana Müzesi – Sema Gösterisi – İstanbul

Sabah otelde açık büfe kahvaltı sonrası eşyalarımız ile saat 09.00 gibi otelden ayrılıyoruz. Yaklaşık 2 saat süren yolculuk sonrasında Konya şehir merkezine varış ve Konya şehir turu başlangıcı. İlk 1.Alâeddin Keykubad'ın tamamladığı Alâeddin Tepesi üzerindeki Alâeddin Camii çevresinde otobüsle yapılan panoramik tur sonrası Selimiye Cami, Üçler Türbesi (Üç Erenler Türbesi), 16 dilimli Yeşil Kubbe (Kubbe-i Hadra), Mevlana, babası ve Sultan Veled'in sandukaları ile birçok ulemanın çini sandukalarının bulunduğu Mevlana Türbesini ziyaret ediyoruz. Buradaki Müze Giriş işlemlerimiz sonrasında Mevlevi giysileri, müzik aletleri, el yazması kitaplar, maketler, resimler, halıların ve eski eserlerin bulunduğu Mevlana Müzesi ile Mevlevi Dergâhı gezilerini çarşı içinde verilen serbest zaman sonrası Mevlana'nın can dostu olan ve çok yakın olduğu için Mevlana'yı halktan uzaklaştırdığı düşünüldüğünden dolayı öldürüldüğü ileri sürülen Şems Türbesi ziyaret ediliyor. Türbe yanındaki Sad reddin Kon evi Camisi ile yıldırım düşmesi nedeniyle yarım minareli olan İnce Minareli Cami, İplikçi Cami ve Medresesi'ni panoramik gördükten sonra şehir merkezinde serbest zaman Sonrası Mevlana'nın can dostu olan ve çok yakın olduğu İçin Mevlana'yı halktan uzaklaştırdığı düşünülüp öldürüldüğü ileri sürülen Şems Türbesi ziyaret ediliyor. Serbest zaman sonrasında siz konuklarımız ile birlikte buluşarak ekstra olarak Konya Mutfağı Lezzetleri için anlaşmalı restoranımıza hareket ediyoruz. Serbest alınacak yemeğimizde Konya Mutfağının Eşsiz lezzetlerinden meşhur Etli ekmeği, Mevlana Pidesi ve Tandırı seçeneklerinden tatma imkânına buluyoruz… Akşam yemeği sonrasında 14.00 da başlayacak gösteriler için kültür merkezindeki yerimizi alıyoruz. Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıl dönümü Anma Törenleri dâhilindeki Mevlevi Törenlerini izlemek üzere tören alanına gidiyoruz. Semazenlerin ve izleyenlerin kendinden geçtiği bu eşsiz Sema gösterilerini izliyoruz. Sema gösterisi sonrasında Konya’dan ayrılıp İstanbul’a dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. gece İstanbul’a siz konuklarımızı almış olduğumuz noktalara bırakarak bir başka Tatil Bahçesi Turizm Yolculuğunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.


Ücrete Dahil Hizmetler Extra Hizmetler

* Programda  Belirtilen Çevre Gezileri, Lüks Otobüslerle Ulaşım
* Zengin Tatil Bahçesi Araç içi İkramları ve zorunlu Türsab seyahat sigortası
* Tatil Bahçesi Turizm Güvencesi
* 1 Gece Yarım Pansiyon 4* veya 5* Yıldızlı Otellerde Konaklama.
* 1 Akşam Yemeği, 1 Sabah Kahvaltısı
* Profesyonel Tatil Bahçesi Rehberlik Hizmetleri
* Tören Bileti (Cumartesi veya Pazar Günü Gündüz veya Gece Seansı)

 

* Müze ve Ören Yeri Girişleri
* İlk gün sabah kahvaltısı, Tüm Öğle Yemekleri ve son gün akşam yemeği, 
* Ekstra eğlence ve turlar
* Otelde yapılacak ekstralar
* Tüm yemeklerde alınacak içecekler
* Kişisel harcamalar ve tipler

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Ek YatakÇocukTaksitler
09.12.2016799.00 TL1179.00 TL 799.00 TL0 - 2 Yaş Ücretsiz
3 - 12 Yaş 549.00 TL
Taksitler »

ŞEB-İ ARUS

Konya ilinde her yıl düzenlenmekte olan Şeb-i Arus Hz. Mevlana Etkinlikleri yerli ve yabancı birçok katılımcıyı misafir ediyor. Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretlerinin 17 Aralık 1273 yılında Konya'da vefat etmesinden sonra sevenleri bu tarihi ''Düğün Gecesi'' manasına gelen Şeb-i Arus Törenleri ile anmaya devem etmektedirler.

Günümüzde, Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilen törenler 2 haftalık bir periyodu kapsamaktadır. Bu süre boyunca Günün çeşitli saatlerinde Konya Mevlana Kültür Merkezinde 'Sema Ayinleri' düzenlenmektedir. Mevlana Celaleddin-i Rumi hazaretlerinin vefatından sonra zamanla belirli kaideler ile çerçevelenmiş olan Sema ayini, günümüzde belirli bir disiplinle ve belirli bir akış ile gerçekleştirilmektedir.

Kişinin Mevlâna’dan aldığı ilham ile Allah’a ulaşmak için yaptığı manevi yolculuğu, yani insanın Mirâc’ını anlatan bu törene de Mukabele veya Sema töreni, bir başka deyişle “Mevlevi Mukâbelesi” adı verilmişti. “Karşılaşma” anlamındaki Mukâbele terimiyle anlatılmak istenen iki olay vardı. Birincisi ruhların beden sahibi olmadan önce Bezm-i Elest’teki karşılaşmalarıydı. Ruhlar, insan denen elbiseyi giymeden ve bu dünyaya gelmeden önce nasıl birbirleri ile karşılaşmışlarsa, Mevlevi Mukâbele’si için bir araya gelen canlar, ruhların o hali gibi saf ve tertemiz olarak birbirleriyle karşılaşıyorlardı. Diğer anlam ise şuydu; kişi, içindeki özün farkında değildi ve Mevlâna binlerce beyitlik kitapları ile günlerce süren sohbetlerinde gerçekte bir tek konuyu anlatmıştı, o da “insan”dı. Çünkü insan hazineler üzerinde yatıp açlıktan ölecek kadar şaşkın bir varlıktı. Mevlâna her şeyin insanın kendi içinde olduğunu ve ne ararsa kendi içinde araması gerektiğini söylemiş, ona gönlünün kapılarını açması, gerçeği ortaya çıkarması için yol göstermiş, yardım etmişti.

Konya Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenen Hz. Mevlana Anma Vuslat Törenleri, Konya Şeb-i Arus Turları ile Konya 'ya gelen binlerce kişinin katılımı ile heryıl gerçekleşmektedir.  07 -17 Aralık 2014 tarihleri arasında 742. VUSLAT YILDÖNÜMÜ ULUSLARARASI ANMA TÖRENLERİ Konya Valiliğinin organizasyonu ile gerçekleşecektir.

 

Program Akışı

Mevlana – Mevlevilik – Şeb-i Aruz Sunum – Konuşma
Ahmet Özhan Tasavvuf Musikisi Konseri
Sema Gösterisi

Kapadokya Turu
30.09.2016
Her Hafta Sonu Kalkışlı   
229.00 TL
2016 Şeb-i Arus Turu
09.12.2016
4* Peri Tower Hotel Konaklamalı
799.00 TL
2016 Şeb-i Arus Turu
09.12.2016
Konya'da 4* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
339.00 TL